Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kostel sv. Michaela Archanděla

28. 12. 2007

Kostel sv. Michaela archanděla je nejstarší a nejvýznamnější státem chráněná památka města Litvínova. Byl postaven v létech 1685 - 1694. O postavení tohoto chrámu se zasloužil tehdejší pražský arcibiskup Jan Bedřich z Valdštejna. Architektem raně barokní stavby byl malíř a architekt Jan Baptista Mathey, původem z Francie. Léta pobýval v Itálii, odkud jej Jan Bedřich z Valdštejna povolal v roce 1675 do Prahy. Za dvacet let své působnosti v českých zemích navrhl řadu staveb. Jako první pražský arcibiskupský palác. Posledním jeho dílem byl právě kostel v Litvínově.

Rané baroko je známé svou strohostí. Stavba je členěna na tři poschodí. Zdobena pilíři, rizelity, lisenami, kladím, volutami, nikami, římsami a štukaturou. U hlavního vchodu vlevo je osmiboká tzv. Růžencová nebo též křtitelnicová kaple. Má kopulovitý strop.

Kostel byl mnohokráte renovován. Poprvé v roce 1763 po sedmileté válce, kdy obec byla několikráte vypleněna. I kostel, jak kronikář poznamenal, byl pětkrát hrubě znesvěcen. To vysvětluje skutečnost, že velká část vnitřního vybavení pochází z 2. poloviny 18. století. V barokním slohu jsou oltáře, sochy, kazatelna, obrazy. Lavice jsou rokokové. Při velké renovaci, která probíhala v létech 1887 - 1902 byl interiér významně zkrášlen.

V areálu kostela je fara. Tato budova byla postavena v roce 1730. K ní byla v létech 1769 - 1773 přistavěna kaple Bratrství. Vše rovněž v barokním slohu. Stavba tvoří písmeno U. V její užší části je umístěna socha sv. Jana Nepomuckého, která stávala v Litvínově na náměstí před kostelem již v roce 1727. Proti ní je umístěno sousoší sv. Oldřicha a sv. Felixe, s aliančními znaky pánů z Lobkovic a pánů z Bubnu a Litic. Sem bylo přemístěno ze zrušené kaple v Dřínově. Ve Voigtových sadech je umístěn sloup - Nejsvětější trojice, který stával před kostelem v Libkovicích. O něco níže je socha sv. Jiří, která stávala v Dolním Jiřetíně před kostelem sv. Mikuláše již v roce 1711.V říjnu 2001 v rámci Svatomichaelských oslav byly do Litvínova z dílny zbraslavského zvonařského mistra Petra Rudolfa Manouška dovezeny dva zvony. Větší z nich, 850 kilogramový z roku 1522 prošel významnou rekonstrukcí. Menší, 200 kilogramový, byl nově vyroben. Oba zvony byly posvěceny Otcem biskupem Mons. ThDr. Josefem Kouklem a získaly jména sv. Michael (patron města) a sv. Zdislava (patronka litoměřické diecéze).

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář